2016 Waikato Thames Centreboard Championships

Ngaroto Sailing Club - 6 & 7 February 2016

Results are final as of 11:08 on February 8, 2016

3.7 Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st   3.7 88 Derek Snow Wakatere 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 1.0 (4.0) 12.0 8.0
2nd   3.7 369 Red Mast Luke Heslewood Manly 4.0 3.0 (6.0) 5.0 1.0 2.0 1.0 22.0 16.0
3rd   3.7 308 John Elliot HYC 3.0 4.0 2.0 3.0 (6.0) 4.0 2.0 24.0 18.0
4th   3.7 188 Mike Jones Manly (5.0) 5.0 3.0 2.0 4.0 3.0 3.0 25.0 20.0
5th   3.7 365 Chris Mitchell FBYC 2.0 (6.0) 4.0 6.0 2.0 6.0 5.0 31.0 25.0
6th   3.7 369 Black Mast Hamish Hall-Smith FBYC (6.0) 2.0 5.0 4.0 5.0 5.0 6.0 33.0 27.0
7th   3.7 37 Thomas de Meijer Ngaroto 7.0 7.0 7.0 (8.0) 7.0 7.0 7.0 50.0 42.0
8th   3.7 191 Silvana Nieto Tauranga (8.0) 8.0 8.0 7.0 8.0 8.0 8.0 55.0 47.0

Hansa/Access 303 Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st   Access 303 2248 Dave Allerton Waitara 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 2.0 1.0 9.0 7.0
2nd   Access 303 2126 Mark James Ngaroto 3.0 (5.0) 2.0 3.0 3.0 1.0 5.0 22.0 17.0
3rd   Access 303 2128 Andrew Short Ngaroto (5.0) 3.0 3.0 1.0 5.0 4.0 2.0 23.0 18.0
4th   Access 303 1837 Dave Parker Tauranga 2.0 2.0 4.0 (5.0) 4.0 5.0 3.0 25.0 20.0
5th   Access 303 2495 Bob Knox Waitara 4.0 4.0 (5.0) 4.0 2.0 3.0 4.0 26.0 21.0

Hansa/Access Liberty Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st   Liberty 1611 Mark Mandeno Auckland 1.0 (3.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 9.0 6.0
2nd   Liberty 1702 Mackenzie Kench Napier (2.0) 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 13.0 11.0

Laser Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st   Laser 159107 Stuart Fanshawe Thames (2.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 2.0 1.0 10.0 8.0
2nd   Laser 192705 Ken Atchinson HYC 1.0 (7.0) 3.0 3.0 4.0 5.0 2.0 25.0 18.0
3rd   Laser 2 Andrew Coffin Panmure (7.0) 4.0 5.0 1.0 6.0 4.0 5.0 32.0 25.0
4th Tempo Laser 192277 Arthur Giffney Ngaroto 3.0 (9.0) 2.0 7.0 5.0 3.0 7.0 36.0 27.0
5th   Laser 193138 Blake Buxton RNZYS TP 4.0 (10.0) 4.0 8.0 2.0 6.0 3.0 37.0 27.0
6th   Laser 192308 Ian Wallace Panmure 5.0 5.0 (7.0) 4.0 3.0 7.0 4.0 35.0 28.0
7th   Laser 181992 Phil Gardyne HYC 6.0 3.0 6.0 5.0 (8.0) 8.0 6.0 42.0 34.0
8th   Laser 136701 Danny Padman Ngaroto (10.0) 6.0 8.0 9.0 9.0 9.0 9.0 60.0 50.0
9th   Laser 184691 Lindsay Overington Knight HYC 9.0 2.0 9.0 6.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 71.0 56.0
10th   Laser 181997 Scott McDougal HYC (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 7.0 1.0 8.0 76.0 61.0
11th   Laser NN Chantal Grass Panmure 11.0 11.0 10.0 10.0 10.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 82.0 67.0
12th   Laser 180206 Duncan White HYC 8.0 8.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 91.0 76.0
13th   Laser 11111 red hull James Hepburn Ngaroto 12.0 12.0 11.0 11.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 91.0 76.0
14th   Laser NN Lean Te Bojt HYC (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 105.0 90.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st   Laser Radial 209278 Jason Hewitt HYC 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (7.0 DNF) 1.0 13.0 6.0
2nd   Laser Radial 167140 Bridget Gordon HYC (3.0) 3.0 2.0 2.0 2.0 1.0 3.0 16.0 13.0
3rd   Laser Radial 181995 Rob Ebert HYC 2.0 2.0 (3.0) 3.0 3.0 2.0 2.0 17.0 14.0
4th   Laser 4.7 192306 Deborah Killen Panmure 4.0 4.0 5.0 4.0 4.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 35.0 28.0
5th   Laser Radial NN Green Hull Paul Hayes Ngaroto (7.0 DNC) 5.0 4.0 5.0 5.0 7.0 DNC 7.0 DNS 40.0 33.0
6th   Laser Radial 129718 Not Known   (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0 6.0 7.0 DNC 7.0 DNS 47.0 40.0

Open Senior Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st MonkeyChunks Jollyboat 155 Matt Hau Smith FBYC (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 6.0
2nd Pinky Frostply 223 Colin Phillips   (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 21.0 18.0

Optimist Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Club R1 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st   Optimist 3603 Max Hayes HYC (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd   Optimist 3910 Ryan Honnor HYC 2.0 3.0 3.0 3.0 (4.0) 3.0 18.0 14.0
3rd   Optimist 4225 Serena Sanchez Tauranga 3.0 (5.0) 4.0 5.0 3.0 2.0 22.0 17.0
4th   P class 987 Joel Morgan Ngaroto 4.0 4.0 2.0 (12.0 DNC) 5.0 4.0 31.0 19.0
5th   Optimist 4188 Tomas Sanchez Tauranga 6.0 2.0 (12.0 DNF) 2.0 2.0 12.0 DNF 36.0 24.0
6th   P class 40 Thomas Ilott Ngaroto 5.0 6.0 5.0 6.0 6.0 (12.0 DNC) 40.0 28.0
7th 39 Blues Optimist 24 Ethan Crossland HYC (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 12.0 DNC 64.0 52.0
8th   Optimist NN BURNSCO ORANGE Tallulan Ngaroto (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 60.0
8th   Optimist NN Blue Hull Jenko Ngaroto (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 60.0
8th Mauve over Optimist 3645 Chloe Crossland HYC (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 60.0
8th Incognito Optimist NN Jardin Hey Bucklands Beach (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 60.0

Starling Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st   Starling 2123 Julia Ebert HYC 2.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 10.0 7.0
2nd   Starling 955 Rosa Wallace HYC 1.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 14.0 11.0
3rd   Starling 1091 Charlotte Gordon HYC (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 2.0 3.0 3.0 4.0 27.0 20.0
4th   Starling 2126 Helen Spencer HYC 3.0 3.0 (5.0) 4.0 4.0 4.0 5.0 28.0 23.0
5th   Starling 234 Laurea Hewith HYC 4.0 4.0 4.0 (5.0) 5.0 5.0 3.0 30.0 25.0
6th   Starling 2036 Anna Blattler HYC 5.0 5.0 (6.0) 6.0 6.0 6.0 6.0 40.0 34.0

4 races sailed on Saturday 6 February 2016
and 3 races sailed on Sunday 7 February 2016
moderate easterly wind but gusty and shifting

R1 - 3.7 Fleet - 6 Feb 2016 at 11:00 am

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   3.7 88 Derek Snow Wakatere   31.27 0.31.27 1.0
2   3.7 365 Chris Mitchell FBYC   31.49 0.31.49 2.0
3   3.7 308 John Elliot HYC   32.11 0.32.11 3.0
4   3.7 369 Red Mast Luke Heslewood Manly   32.14 0.32.14 4.0
5   3.7 188 Mike Jones Manly   32.43 0.32.43 5.0
6   3.7 369 Black Mast Hamish Hall-Smith FBYC   32.50 0.32.50 6.0
7   3.7 37 Thomas de Meijer Ngaroto   35.39 0.35.39 7.0
8   3.7 191 Silvana Nieto Tauranga   39.40 0.39.40 8.0

R2 - 3.7 Fleet - 6 Feb 2016 at 12:30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   3.7 88 Derek Snow Wakatere   51.27 0.51.27 1.0
2   3.7 369 Black Mast Hamish Hall-Smith FBYC   53.22 0.53.22 2.0
3   3.7 369 Red Mast Luke Heslewood Manly   53.52 0.53.52 3.0
4   3.7 308 John Elliot HYC   54.19 0.54.19 4.0
5   3.7 188 Mike Jones Manly   54.29 0.54.29 5.0
6   3.7 365 Chris Mitchell FBYC   55.55 0.55.55 6.0
7   3.7 37 Thomas de Meijer Ngaroto   57.50 0.57.50 7.0
8   3.7 191 Silvana Nieto Tauranga   59.08 0.59.08 8.0

R3 - 3.7 Fleet - 6 Feb 2016 at 3:00 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   3.7 88 Derek Snow Wakatere   40.47 0.40.47 1.0
2   3.7 308 John Elliot HYC   41.56 0.41.56 2.0
3   3.7 188 Mike Jones Manly   42.23 0.42.23 3.0
4   3.7 365 Chris Mitchell FBYC   44.19 0.44.19 4.0
5   3.7 369 Black Mast Hamish Hall-Smith FBYC   44.31 0.44.31 5.0
6   3.7 369 Red Mast Luke Heslewood Manly   44.32 0.44.32 6.0
7   3.7 37 Thomas de Meijer Ngaroto   46.38 0.46.38 7.0
8   3.7 191 Silvana Nieto Tauranga   49.12 0.49.12 8.0

R4 - 3.7 Fleet - 6 Feb 2016 at 4:20pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   3.7 88 Derek Snow Wakatere   44.11 0.44.11 1.0
2   3.7 188 Mike Jones Manly   44.55 0.44.55 2.0
3   3.7 308 John Elliot HYC   46.58 0.46.58 3.0
4   3.7 369 Black Mast Hamish Hall-Smith FBYC   49.33 0.49.33 4.0
5   3.7 369 Red Mast Luke Heslewood Manly   49.50 0.49.50 5.0
6   3.7 365 Chris Mitchell FBYC   49.54 0.49.54 6.0
7   3.7 191 Silvana Nieto Tauranga   51.48 0.51.48 7.0
8   3.7 37 Thomas de Meijer Ngaroto   52.30 0.52.30 8.0

R5 - 3.7 Fleet - 7 Feb 2016 at 10:30 am

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   3.7 369 Red Mast Luke Heslewood Manly   52.04 0.52.04 1.0
2   3.7 365 Chris Mitchell FBYC   54.10 0.54.10 2.0
3   3.7 88 Derek Snow Wakatere   54.13 0.54.13 3.0
4   3.7 188 Mike Jones Manly   54.21 0.54.21 4.0
5   3.7 369 Black Mast Hamish Hall-Smith FBYC   54.22 0.54.22 5.0
6   3.7 308 John Elliot HYC   54.24 0.54.24 6.0
7   3.7 37 Thomas de Meijer Ngaroto   54.54 0.54.54 7.0
8   3.7 191 Silvana Nieto Tauranga   56.18 0.56.18 8.0

R6 - 3.7 Fleet - 7 Feb 2016 at 12 noon

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   3.7 88 Derek Snow Wakatere   41.30 0.41.30 1.0
2   3.7 369 Red Mast Luke Heslewood Manly   41.36 0.41.36 2.0
3   3.7 188 Mike Jones Manly   41.56 0.41.56 3.0
4   3.7 308 John Elliot HYC   42.07 0.42.07 4.0
5   3.7 369 Black Mast Hamish Hall-Smith FBYC   42.24 0.42.24 5.0
6   3.7 365 Chris Mitchell FBYC   43.53 0.43.53 6.0
7   3.7 37 Thomas de Meijer Ngaroto   48.16 0.48.16 7.0
8   3.7 191 Silvana Nieto Tauranga   52.25 0.52.25 8.0

R7 - 3.7 Fleet - 7 Feb 2016 at 1:30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   3.7 369 Red Mast Luke Heslewood Manly   49.10 0.49.10 1.0
2   3.7 308 John Elliot HYC   49.12 0.49.12 2.0
3   3.7 188 Mike Jones Manly   49.13 0.49.13 3.0
4   3.7 88 Derek Snow Wakatere   49.35 0.49.35 4.0
5   3.7 365 Chris Mitchell FBYC   49.55 0.49.55 5.0
6   3.7 369 Black Mast Hamish Hall-Smith FBYC   50.39 0.50.39 6.0
7   3.7 37 Thomas de Meijer Ngaroto   53.16 0.53.16 7.0
8   3.7 191 Silvana Nieto Tauranga   55.30 0.55.30 8.0

R1 - Hansa/Access 303 Fleet - 6 Feb 2016 at 11:00 am

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Access 303 2248 Dave Allerton Waitara   25.10 0.25.10 1.0
2   Access 303 1837 Dave Parker Tauranga   27.27 0.27.27 2.0
3   Access 303 2126 Mark James Ngaroto   27.55 0.27.55 3.0
4   Access 303 2495 Bob Knox Waitara   28.41 0.28.41 4.0
5   Access 303 2128 Andrew Short Ngaroto   28.56 0.28.56 5.0

R2 - Hansa/Access 303 Fleet - 6 Feb 2016 at 12:30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Access 303 2248 Dave Allerton Waitara   26.00 0.26.00 1.0
2   Access 303 1837 Dave Parker Tauranga   27.08 0.27.08 2.0
3   Access 303 2128 Andrew Short Ngaroto   27.10 0.27.10 3.0
4   Access 303 2495 Bob Knox Waitara   27.46 0.27.46 4.0
5   Access 303 2126 Mark James Ngaroto   28.08 0.28.08 5.0

R3 - Hansa/Access 303 Fleet - 6 Feb 2016 at 3:00 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Access 303 2248 Dave Allerton Waitara   36.09 0.36.09 1.0
2   Access 303 2126 Mark James Ngaroto   36.47 0.36.47 2.0
3   Access 303 2128 Andrew Short Ngaroto   37.03 0.37.03 3.0
4   Access 303 1837 Dave Parker Tauranga   37.25 0.37.25 4.0
5   Access 303 2495 Bob Knox Waitara   41.33 0.41.33 5.0

R4 - Hansa/Access 303 Fleet - 6 Feb 2016 at 4:20pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Access 303 2128 Andrew Short Ngaroto   34.25 0.34.25 1.0
2   Access 303 2248 Dave Allerton Waitara   35.23 0.35.23 2.0
3   Access 303 2126 Mark James Ngaroto   36.59 0.36.59 3.0
4   Access 303 2495 Bob Knox Waitara   37.00 0.37.00 4.0
5   Access 303 1837 Dave Parker Tauranga   38.25 0.38.25 5.0

R5 - Hansa/Access 303 Fleet - 7 Feb 2016 at 10:30 am

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Access 303 2248 Dave Allerton Waitara   54.59 0.54.59 1.0
2   Access 303 2495 Bob Knox Waitara   60.17 1.00.17 2.0
3   Access 303 2126 Mark James Ngaroto   60.36 1.00.36 3.0
4   Access 303 1837 Dave Parker Tauranga   65.32 1.05.32 4.0
5   Access 303 2128 Andrew Short Ngaroto   68.06 1.08.06 5.0

R6 - Hansa/Access 303 Fleet - 7 Feb 2016 at 12 noon

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Access 303 2126 Mark James Ngaroto   48.38 0.48.38 1.0
2   Access 303 2248 Dave Allerton Waitara   49.09 0.49.09 2.0
3   Access 303 2495 Bob Knox Waitara   49.48 0.49.48 3.0
4   Access 303 2128 Andrew Short Ngaroto   50.58 0.50.58 4.0
5   Access 303 1837 Dave Parker Tauranga   50.59 0.50.59 5.0

R7 - Hansa/Access 303 Fleet - 7 Feb 2016 at 1:30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Access 303 2248 Dave Allerton Waitara   36.16 0.36.16 1.0
2   Access 303 2128 Andrew Short Ngaroto   37.35 0.37.35 2.0
3   Access 303 1837 Dave Parker Tauranga   37.40 0.37.40 3.0
4   Access 303 2495 Bob Knox Waitara   38.26 0.38.26 4.0
5   Access 303 2126 Mark James Ngaroto   40.55 0.40.55 5.0

R1 - Hansa/Access Liberty Fleet - 6 Feb 2016 at 11:00 am

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Liberty 1611 Mark Mandeno Auckland   22.30 0.22.30 1.0
2   Liberty 1702 Mackenzie Kench Napier   29.17 0.29.17 2.0

R2 - Hansa/Access Liberty Fleet - 6 Feb 2016 at 12:30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Liberty 1702 Mackenzie Kench Napier   31.06 0.31.06 1.0

R3 - Hansa/Access Liberty Fleet - 6 Feb 2016 at 3:00 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Liberty 1611 Mark Mandeno Auckland   34.53 0.34.53 1.0
2   Liberty 1702 Mackenzie Kench Napier   41.07 0.41.07 2.0

R4 - Hansa/Access Liberty Fleet - 6 Feb 2016 at 4:20pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Liberty 1611 Mark Mandeno Auckland   31.55 0.31.55 1.0
2   Liberty 1702 Mackenzie Kench Napier   47.51 0.47.51 2.0

R5 - Hansa/Access Liberty Fleet - 7 Feb 2016 at 10:30 am

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Liberty 1611 Mark Mandeno Auckland   47.03 0.47.03 1.0
2   Liberty 1702 Mackenzie Kench Napier   56.20 0.56.20 2.0

R6 - Hansa/Access Liberty Fleet - 7 Feb 2016 at 12 noon

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Liberty 1611 Mark Mandeno Auckland   43.43 0.43.43 1.0
2   Liberty 1702 Mackenzie Kench Napier   48.48 0.48.48 2.0

R7 - Hansa/Access Liberty Fleet - 7 Feb 2016 at 1:30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Liberty 1611 Mark Mandeno Auckland   31.40 0.31.40 1.0
2   Liberty 1702 Mackenzie Kench Napier   41.33 0.41.33 2.0

R1 - Laser Fleet - 6 Feb 2016 at 11:00 am

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Laser 192705 Ken Atchinson HYC   33.13 0.33.13 1.0
2   Laser 159107 Stuart Fanshawe Thames   34.18 0.34.18 2.0
3 Tempo Laser 192277 Arthur Giffney Ngaroto   34.37 0.34.37 3.0
4   Laser 193138 Blake Buxton RNZYS TP   35.15 0.35.15 4.0
5   Laser 192308 Ian Wallace Panmure   35.17 0.35.17 5.0
6   Laser 181992 Phil Gardyne HYC   35.52 0.35.52 6.0
7   Laser 2 Andrew Coffin Panmure   36.05 0.36.05 7.0
8   Laser 180206 Duncan White HYC   36.26 0.36.26 8.0
9   Laser 184691 Lindsay Overington Knight HYC   38.00 0.38.00 9.0
10   Laser 136701 Danny Padman Ngaroto   38.14 0.38.14 10.0
11   Laser NN Chantal Grass Panmure   38.40 0.38.40 11.0
12   Laser 11111 red hull James Hepburn Ngaroto   51.00 0.51.00 12.0

R2 - Laser Fleet - 6 Feb 2016 at 12:30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Laser 159107 Stuart Fanshawe Thames   48.20 0.48.20 1.0
2   Laser 184691 Lindsay Overington Knight HYC   48.35 0.48.35 2.0
3   Laser 181992 Phil Gardyne HYC   48.45 0.48.45 3.0
4   Laser 2 Andrew Coffin Panmure   49.38 0.49.38 4.0
5   Laser 192308 Ian Wallace Panmure   50.10 0.50.10 5.0
6   Laser 136701 Danny Padman Ngaroto   50.35 0.50.35 6.0
7   Laser 192705 Ken Atchinson HYC   50.36 0.50.36 7.0
8   Laser 180206 Duncan White HYC   50.39 0.50.39 8.0
9 Tempo Laser 192277 Arthur Giffney Ngaroto   50.44 0.50.44 9.0
10   Laser 193138 Blake Buxton RNZYS TP   50.50 0.50.50 10.0
11   Laser NN Chantal Grass Panmure   53.16 0.53.16 11.0
12   Laser 11111 red hull James Hepburn Ngaroto   70.18 1.10.18 12.0

R3 - Laser Fleet - 6 Feb 2016 at 3:00 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Laser 159107 Stuart Fanshawe Thames   44.45 0.44.45 1.0
2 Tempo Laser 192277 Arthur Giffney Ngaroto   45.11 0.45.11 2.0
3   Laser 192705 Ken Atchinson HYC   45.42 0.45.42 3.0
4   Laser 193138 Blake Buxton RNZYS TP   45.57 0.45.57 4.0
5   Laser 2 Andrew Coffin Panmure   46.24 0.46.24 5.0
6   Laser 181992 Phil Gardyne HYC   46.32 0.46.32 6.0
7   Laser 192308 Ian Wallace Panmure   47.02 0.47.02 7.0
8   Laser 136701 Danny Padman Ngaroto   49.02 0.49.02 8.0
9   Laser 184691 Lindsay Overington Knight HYC   49.30 0.49.30 9.0
10   Laser NN Chantal Grass Panmure   49.59 0.49.59 10.0
11   Laser 11111 red hull James Hepburn Ngaroto   56.00 0.56.00 11.0

R4 - Laser Fleet - 6 Feb 2016 at 4:20pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Laser 2 Andrew Coffin Panmure   52.38 0.52.38 1.0
2   Laser 159107 Stuart Fanshawe Thames   53.25 0.53.25 2.0
3   Laser 192705 Ken Atchinson HYC   54.03 0.54.03 3.0
4   Laser 192308 Ian Wallace Panmure   54.21 0.54.21 4.0
5   Laser 181992 Phil Gardyne HYC   54.50 0.54.50 5.0
6   Laser 184691 Lindsay Overington Knight HYC   55.00 0.55.00 6.0
7 Tempo Laser 192277 Arthur Giffney Ngaroto   55.12 0.55.12 7.0
8   Laser 193138 Blake Buxton RNZYS TP   56.08 0.56.08 8.0
9   Laser 136701 Danny Padman Ngaroto   57.48 0.57.48 9.0
10   Laser NN Chantal Grass Panmure   59.01 0.59.01 10.0
11   Laser 11111 red hull James Hepburn Ngaroto   64.37 1.04.37 11.0

R5 - Laser Fleet - 7 Feb 2016 at 10:30 am

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Laser 159107 Stuart Fanshawe Thames   58.12 0.58.12 1.0
2   Laser 193138 Blake Buxton RNZYS TP   59.51 0.59.51 2.0
3   Laser 192308 Ian Wallace Panmure   59.55 0.59.55 3.0
4   Laser 192705 Ken Atchinson HYC   60.09 1.00.09 4.0
5 Tempo Laser 192277 Arthur Giffney Ngaroto   60.16 1.00.16 5.0
6   Laser 2 Andrew Coffin Panmure   60.18 1.00.18 6.0
7   Laser 181997 Scott McDougal HYC   60.28 1.00.28 7.0
8   Laser 181992 Phil Gardyne HYC   61.45 1.01.45 8.0
9   Laser 136701 Danny Padman Ngaroto   62.24 1.02.24 9.0
10   Laser NN Chantal Grass Panmure   63.48 1.03.48 10.0

R6 - Laser Fleet - 7 Feb 2016 at 12 noon

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Laser 181997 Scott McDougal HYC   54.03 0.54.03 1.0
2   Laser 159107 Stuart Fanshawe Thames   54.25 0.54.25 2.0
3 Tempo Laser 192277 Arthur Giffney Ngaroto   54.32 0.54.32 3.0
4   Laser 2 Andrew Coffin Panmure   54.54 0.54.54 4.0
5   Laser 192705 Ken Atchinson HYC   55.10 0.55.10 5.0
6   Laser 193138 Blake Buxton RNZYS TP   55.23 0.55.23 6.0
7   Laser 192308 Ian Wallace Panmure   56.19 0.56.19 7.0
8   Laser 181992 Phil Gardyne HYC   56.32 0.56.32 8.0
9   Laser 136701 Danny Padman Ngaroto   58.07 0.58.07 9.0

R7 - Laser Fleet - 7 Feb 2016 at 1:30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Laser 159107 Stuart Fanshawe Thames   51.25 0.51.25 1.0
2   Laser 192705 Ken Atchinson HYC   52.15 0.52.15 2.0
3   Laser 193138 Blake Buxton RNZYS TP   53.02 0.53.02 3.0
4   Laser 192308 Ian Wallace Panmure   53.03 0.53.03 4.0
5   Laser 2 Andrew Coffin Panmure   53.24 0.53.24 5.0
6   Laser 181992 Phil Gardyne HYC   53.33 0.53.33 6.0
7 Tempo Laser 192277 Arthur Giffney Ngaroto   54.22 0.54.22 7.0
8   Laser 181997 Scott McDougal HYC   54.58 0.54.58 8.0
9   Laser 136701 Danny Padman Ngaroto   56.11 0.56.11 9.0

R1 - Laser Radial Fleet - 6 Feb 2016 at 11:00 am

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Laser Radial 209278 Jason Hewitt HYC   40.41 0.40.41 1.0
2   Laser Radial 181995 Rob Ebert HYC   41.27 0.41.27 2.0
3   Laser Radial 167140 Bridget Gordon HYC   41.50 0.41.50 3.0
4   Laser 4.7 192306 Deborah Killen Panmure   51.00 0.51.00 4.0

R2 - Laser Radial Fleet - 6 Feb 2016 at 12:30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Laser Radial 209278 Jason Hewitt HYC   61.14 1.01.14 1.0
2   Laser Radial 181995 Rob Ebert HYC   62.12 1.02.12 2.0
3   Laser Radial 167140 Bridget Gordon HYC   63.53 1.03.53 3.0
4   Laser 4.7 192306 Deborah Killen Panmure   70.17 1.10.17 4.0
5   Laser Radial NN Green Hull Paul Hayes Ngaroto   70.19 1.10.19 5.0

R3 - Laser Radial Fleet - 6 Feb 2016 at 3:00 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Laser Radial 209278 Jason Hewitt HYC   46.43 0.46.43 1.0
2   Laser Radial 167140 Bridget Gordon HYC   49.13 0.49.13 2.0
3   Laser Radial 181995 Rob Ebert HYC   49.24 0.49.24 3.0
4   Laser Radial NN Green Hull Paul Hayes Ngaroto   52.00 0.52.00 4.0
5   Laser 4.7 192306 Deborah Killen Panmure   52.30 0.52.30 5.0

R4 - Laser Radial Fleet - 6 Feb 2016 at 4:20pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Laser Radial 209278 Jason Hewitt HYC   55.45 0.55.45 1.0
2   Laser Radial 167140 Bridget Gordon HYC   56.57 0.56.57 2.0
3   Laser Radial 181995 Rob Ebert HYC   57.56 0.57.56 3.0
4   Laser 4.7 192306 Deborah Killen Panmure   63.24 1.03.24 4.0
5   Laser Radial NN Green Hull Paul Hayes Ngaroto   66.09 1.06.09 5.0
6   Laser Radial 129718 Not Known     67.06 1.07.06 6.0

R5 - Laser Radial Fleet - 7 Feb 2016 at 10:30 am

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Laser Radial 209278 Jason Hewitt HYC   60.00 1.00.00 1.0
2   Laser Radial 167140 Bridget Gordon HYC   62.04 1.02.04 2.0
3   Laser Radial 181995 Rob Ebert HYC   62.36 1.02.36 3.0
4   Laser 4.7 192306 Deborah Killen Panmure   71.58 1.11.58 4.0
5   Laser Radial NN Green Hull Paul Hayes Ngaroto   72.19 1.12.19 5.0
6   Laser Radial 129718 Not Known     75.28 1.15.28 6.0

R6 - Laser Radial Fleet - 7 Feb 2016 at 12 noon

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Laser Radial 167140 Bridget Gordon HYC   56.45 0.56.45 1.0
2   Laser Radial 181995 Rob Ebert HYC   57.48 0.57.48 2.0
3   Laser Radial 209278 Jason Hewitt HYC   DNF   7.0

R7 - Laser Radial Fleet - 7 Feb 2016 at 1:30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Laser Radial 209278 Jason Hewitt HYC   53.56 0.53.56 1.0
2   Laser Radial 181995 Rob Ebert HYC   54.36 0.54.36 2.0
3   Laser Radial 167140 Bridget Gordon HYC   56.45 0.56.45 3.0
4   Laser Radial NN Green Hull Paul Hayes Ngaroto   DNS   7.0
4   Laser Radial 129718 Not Known     DNS   7.0

R1 - Open Senior Fleet - 6 Feb 2016 at 11:00 am

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1 MonkeyChunks Jollyboat 155 Matt Hau Smith FBYC   20.10 0.20.10 1.0

R2 - Open Senior Fleet - 6 Feb 2016 at 12:30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1 MonkeyChunks Jollyboat 155 Matt Hau Smith FBYC   59.14 0.59.14 1.0

R3 - Open Senior Fleet - 6 Feb 2016 at 3:00 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1 MonkeyChunks Jollyboat 155 Matt Hau Smith FBYC   41.26 0.41.26 1.0

R4 - Open Senior Fleet - 6 Feb 2016 at 4:20pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1 MonkeyChunks Jollyboat 155 Matt Hau Smith FBYC   49.45 0.49.45 1.0

R5 - Open Senior Fleet - 7 Feb 2016 at 10:30 am

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1 MonkeyChunks Jollyboat 155 Matt Hau Smith FBYC   49.45 0.49.45 1.0

R6 - Open Senior Fleet - 7 Feb 2016 at 12 noon

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1 MonkeyChunks Jollyboat 155 Matt Hau Smith FBYC   42.05 0.42.05 1.0

R7 - Open Senior Fleet - 7 Feb 2016 at 1:30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1 MonkeyChunks Jollyboat 155 Matt Hau Smith FBYC   50.40 0.50.40 1.0

R1 - Optimist Fleet - 6 Feb 2016 at 11:00 am

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Optimist 3603 Max Hayes HYC   21.05 0.21.05 1.0
2   Optimist 3910 Ryan Honnor HYC   21.10 0.21.10 2.0
3   Optimist 4225 Serena Sanchez Tauranga   22.32 0.22.32 3.0
4   P class 987 Joel Morgan Ngaroto   22.34 0.22.34 4.0
5   P class 40 Thomas Ilott Ngaroto   22.57 0.22.57 5.0
6   Optimist 4188 Tomas Sanchez Tauranga   25.00 0.25.00 6.0

R2 - Optimist Fleet - 6 Feb 2016 at 12:30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Place Points

R3 - Optimist Fleet - 6 Feb 2016 at 3:00 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Optimist 3603 Max Hayes HYC   29.46 0.29.46 1.0
2   Optimist 4188 Tomas Sanchez Tauranga   29.52 0.29.52 2.0
3   Optimist 3910 Ryan Honnor HYC   32.21 0.32.21 3.0
4   P class 987 Joel Morgan Ngaroto   32.38 0.32.38 4.0
5   Optimist 4225 Serena Sanchez Tauranga   32.56 0.32.56 5.0
6   P class 40 Thomas Ilott Ngaroto   33.46 0.33.46 6.0

R4 - Optimist Fleet - 6 Feb 2016 at 4:20pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Optimist 3603 Max Hayes HYC   30.53 0.30.53 1.0
2   P class 987 Joel Morgan Ngaroto   34.49 0.34.49 2.0
3   Optimist 3910 Ryan Honnor HYC   35.56 0.35.56 3.0
4   Optimist 4225 Serena Sanchez Tauranga   36.29 0.36.29 4.0
5   P class 40 Thomas Ilott Ngaroto   38.45 0.38.45 5.0
6   Optimist 4188 Tomas Sanchez Tauranga   DNF   12.0

R5 - Optimist Fleet - 7 Feb 2016 at 10:30 am

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Optimist 3603 Max Hayes HYC   55.59 0.55.59 1.0
2   Optimist 4188 Tomas Sanchez Tauranga   58.37 0.58.37 2.0
3   Optimist 3910 Ryan Honnor HYC   59.41 0.59.41 3.0
4 39 Blues Optimist 24 Ethan Crossland HYC   60.20 1.00.20 4.0
5   Optimist 4225 Serena Sanchez Tauranga   62.18 1.02.18 5.0
6   P class 40 Thomas Ilott Ngaroto   67.49 1.07.49 6.0

R6 - Optimist Fleet - 7 Feb 2016 at 12 noon

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Optimist 3603 Max Hayes HYC   42.35 0.42.35 1.0
2   Optimist 4188 Tomas Sanchez Tauranga   45.44 0.45.44 2.0
3   Optimist 4225 Serena Sanchez Tauranga   45.46 0.45.46 3.0
4   Optimist 3910 Ryan Honnor HYC   47.57 0.47.57 4.0
5   P class 987 Joel Morgan Ngaroto   48.02 0.48.02 5.0
6   P class 40 Thomas Ilott Ngaroto   54.04 0.54.04 6.0

R7 - Optimist Fleet - 7 Feb 2016 at 1:30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Optimist 3603 Max Hayes HYC   46.40 0.46.40 1.0
2   Optimist 4225 Serena Sanchez Tauranga   49.18 0.49.18 2.0
3   Optimist 3910 Ryan Honnor HYC   51.59 0.51.59 3.0
4   P class 987 Joel Morgan Ngaroto   55.12 0.55.12 4.0
5   Optimist 4188 Tomas Sanchez Tauranga   DNF   12.0

R1 - Starling Fleet - 6 Feb 2016 at 11:00 am

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Starling 955 Rosa Wallace HYC   24.44 0.24.44 1.0
2   Starling 2123 Julia Ebert HYC   24.50 0.24.50 2.0
3   Starling 2126 Helen Spencer HYC   26.21 0.26.21 3.0
4   Starling 234 Laurea Hewith HYC   26.36 0.26.36 4.0
5   Starling 2036 Anna Blattler HYC   31.48 0.31.48 5.0

R2 - Starling Fleet - 6 Feb 2016 at 12:30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Starling 2123 Julia Ebert HYC   30.57 0.30.57 1.0
2   Starling 955 Rosa Wallace HYC   31.08 0.31.08 2.0
3   Starling 2126 Helen Spencer HYC   31.22 0.31.22 3.0
4   Starling 234 Laurea Hewith HYC   35.14 0.35.14 4.0
5   Starling 2036 Anna Blattler HYC   40.18 0.40.18 5.0

R3 - Starling Fleet - 6 Feb 2016 at 3:00 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Starling 1091 Charlotte Gordon HYC   34.19 0.34.19 1.0
2   Starling 955 Rosa Wallace HYC   34.29 0.34.29 2.0
3   Starling 2123 Julia Ebert HYC   35.07 0.35.07 3.0
4   Starling 234 Laurea Hewith HYC   35.17 0.35.17 4.0
5   Starling 2126 Helen Spencer HYC   36.14 0.36.14 5.0
6   Starling 2036 Anna Blattler HYC   38.29 0.38.29 6.0

R4 - Starling Fleet - 6 Feb 2016 at 4:20pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Starling 2123 Julia Ebert HYC   31.16 0.31.16 1.0
2   Starling 1091 Charlotte Gordon HYC   32.27 0.32.27 2.0
3   Starling 955 Rosa Wallace HYC   32.46 0.32.46 3.0
4   Starling 2126 Helen Spencer HYC   33.22 0.33.22 4.0
5   Starling 234 Laurea Hewith HYC   34.11 0.34.11 5.0
6   Starling 2036 Anna Blattler HYC   40.20 0.40.20 6.0

R5 - Starling Fleet - 7 Feb 2016 at 10:30 am

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Starling 2123 Julia Ebert HYC   51.45 0.51.45 1.0
2   Starling 955 Rosa Wallace HYC   52.30 0.52.30 2.0
3   Starling 1091 Charlotte Gordon HYC   54.29 0.54.29 3.0
4   Starling 2126 Helen Spencer HYC   55.25 0.55.25 4.0
5   Starling 234 Laurea Hewith HYC   56.09 0.56.09 5.0
6   Starling 2036 Anna Blattler HYC   61.21 1.01.21 6.0

R6 - Starling Fleet - 7 Feb 2016 at 12 noon

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Starling 2123 Julia Ebert HYC   40.27 0.40.27 1.0
2   Starling 955 Rosa Wallace HYC   41.02 0.41.02 2.0
3   Starling 1091 Charlotte Gordon HYC   43.24 0.43.24 3.0
4   Starling 2126 Helen Spencer HYC   43.32 0.43.32 4.0
5   Starling 234 Laurea Hewith HYC   44.25 0.44.25 5.0
6   Starling 2036 Anna Blattler HYC   49.02 0.49.02 6.0

R7 - Starling Fleet - 7 Feb 2016 at 1:30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName Club Finish Elapsed Corrected Points
1   Starling 2123 Julia Ebert HYC   40.03 0.40.03 1.0
2   Starling 955 Rosa Wallace HYC   40.27 0.40.27 2.0
3   Starling 234 Laurea Hewith HYC   41.29 0.41.29 3.0
4   Starling 1091 Charlotte Gordon HYC   42.23 0.42.23 4.0
5   Starling 2126 Helen Spencer HYC   42.38 0.42.38 5.0
6   Starling 2036 Anna Blattler HYC   45.43 0.45.43 6.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com